דירה להשכיר
פטר והזאב
רגליים שמחות
מתוצרת הארץ
בנג'מין בריטן ומלחינים אנגליים
חלומות ליל קיץ
תמונות בתערוכה
מתוך יצירותיו של פיוטר צ'ייקובסקי
קרנבל החיות - ועוד יצירות מאת מלחינים צרפתיים
צלילי המוזיקה
ג'אז בנשמה
ג'אז ישראלי
ג'אז בסגנון ניו אורלינס
 • ג'אז בסגנון ניו אורלינס

   להקת הישרא-דיקסיבנד של אברהם פלדר

  השתתפות בקונצרט ג'אז היא חוויה מרגשת לאנשים בכל הגילאים והיא שונה מן החוויה בקונצרטים אחרים. בקונצרט ג'אז הנגנים מחברים מוזיקה תוך כדי ביצוע, על פי השמיעה, ויוצרים קשר מיוחד עם הקהל. המאזינים משתתפים באופן פעיל תוך הדגשת המקצב בטפיחות ובמחיאות כפיים. בשונה מקונצרט של מוזיקה קלאסית, מקובל גם למחוא כפיים בסיומו של קטע סולו במהלך היצירה, כאות הערכה לאלתור של הנגן.

  אלה הם המאפיינים של קונצרט הישרא-דיקסיבנד של נגן החצוצרה, אברהם פלדר. חברי הלהקה מנגנים יחד שנים רבות, על פי סגנון שמקורו בעיר ניו אורלינס, ואשר התפתח בארצות הברית מתחילת המאה ה-20. תאריך הולדתו, בעיר ניו אורלינס, של הזמר ונגן החצוצרה הנודע, לואי ארמסטרונג, נחשב לתאריך הרשמי של הולדת מוזיקת הג'אז - הארבעה ביולי 1900. ארבעה ביולי הוא גם יום העצמאות של ארה"ב.

  נגני הג'אז הראשונים היו אפרו-אמריקנים. הם ניגנו במסעדות ובמועדוני ריקודים בכלי נגינה משופצים, שאת חלקם מצאו ברחובות. תחילה, נגנו בעיקר בכלי נשיפה ממתכת כמו: חצוצרה וקורנית (חצוצרה קטנה), קלרינט, טרומבון וטובה. באופן הדרגתי נוספו כלים אחרים כמו הבנג'ו, כלי פריטה אהוב במוזיקה אמריקנית עממית, ומערכות תופים. בקבוצה של אברהם פלדר, הישרא-דיקסיבנד, מנגנים בכלים אלה. הנגנים הם מבצעים יצירתיים, המאלתרים על בסיס מנגינות מוכרות, כמו: בלוז גג הפח, ג'יוג'יה בראון המתוקה, לכשיוצעדו הקדושים (When the Saints Come Marchin In), קח את רכבת A  (Take the A Train), ועוד. הקונצרט כולל גם עיבודים בג'אז לקטעים שמקורם במוזיקה קלאסית, כמו ריקוד הבובה (Golliwog's Cakewalk) מאת המלחין הצרפתי, קלוד דביסי, וקטעים מוכרים נוספים, כמו צוללת צהובה, שיר הלהיט של החיפושיות.

   
   אברהם פלדר ולהקת הישרא-דיקסיבנד   

  בחסות:
  קרן גראהם ורונה בק, ישראל
  המחלקה למוזיקה אוניברסיטת בר אילן